Żylaki – objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

zylaki-leczenie-i-objawy

Żylaki to problem niejednej z nas. Niestety, żylaki nie są tylko nieestetycznym problemem. Jeśli pojawiają się tego typu problemy na nogach, to oznaka, że mamy poważne problemy z krążeniem. Jeśli posiadasz pajączki na nogach, zastanawiasz się czy to też żylaki? Przeczytaj u nas dokładnie, czym są żylaki i kiedy powinnaś zwrócić się z tym problemem do lekarza, aby dowiedzieć się, jak powinnaś leczyć swoje nogi.

Jak rozpoznać żylaki?

Pojawiające się pajączki (teleangiektazje) pod kolanami oraz w okolicach kostek, mogą być  pierwszym poważnym sygnałem występowania żylaków. Tzw. pajączki na nogach pokazują, że pojawia się problem z niesprawnością drobnych żyłek. Jeśli pajączki nasilają się w okolicach kostek i stóp, to znak o zaawansowanej chorobie całego układu żylnego. Wtedy koniecznie umów się na wizytę to flebologa – lekarza, który jest specjalistą w leczeniu żył. Sprawa również jest poważna, gdy poczujemy ból np. pod kolanami, który pojawia się po np., długim siedzeniu lub staniu. Wtedy możliwe, że pojawiły się problemy z żyłami głęboki. Takie żyły są schowane głęboko pod skórą i dlatego nie widać ich, a sprawdzenie ich stanu jest możliwe tylko przy użyciu aparatu USG. Wczesnymi objawami jest poczucie, że obuwie staje się za ciasne, pojawiły się kłopoty ze staniem w jednym miejscu, jeśli siedząc musisz zakładać nogę na nogę, pojawiło się uczucie ciężkich nóg lub gdy puchną nogi w okolicach kostek.

Przyczyny powstawania żylaków

Warto wspomnieć o tym, że żylaki częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Powodem są żeńskie hormony płciowe, które mają wpływ na ścianę naczyń żylnych. Osłabiają one ściany naczyń, z tego względu pojawiają się zaburzenia funkcji zastawek oraz cofania się krwi. Kolejną przyczyną powstawania żylaków mogą być geny. Jeżeli ktoś z członków rodziny cierpiał na tę dolegliwość, to możliwe, że u Ciebie też się trafi ten problem zdrowotny. Oczywiście wiek również ma wpływ na powstawanie żylaków. Im człowiek starszy, tym jego żyły są mnie elastyczne. Innym powodem może być nadwaga, która zwiększa nacisk na żyły kończyn dolnych. Jeżeli długo siedzisz w bezruchu, to jesteś bardziej narażona na problem powstawania żylaków. Ciąża również jest czynnikiem, który może wpłynąć na pojawienie się żylaków. Stan żył może ulec poprawie po urodzeniu dziecka.

Jak zapobiegać żylakom?

Nie ma sposobu, który całkowicie pozwoli na wyleczenie żylaków. Można jednak podjąć pewne środki, które zmniejszą możliwość występowania żylaków na naszych nogach. Należy uprawiać sport lub często chodzić, aby nogi nie pozostawały w bez ruchu. Powinniśmy również jeść mniej soli, a dietę wzbogacić błonnikiem. Mniej chodzić na wysokich obcasach, ponieważ obciążają łydki. Należy dbać o relaksację nóg (np. unosić ich powyżej poziomu serca). Nie siedzieć ze skrzyżowanymi nogami. Jeżeli pojawiają się żylaki, to koniecznie musimy umówić się do flebologa.

You may also like...