Włosy kręcone – utrapienie czy marzenie?

loki jaka fryzura

Długie fale, grube loki, delikatne sprężynki a nawet afro – kręcone włosy przysparzają często wiele problemów ich posiadaczom i wymagają znacznie więcej uwagi niż naturalnie proste i gładkie kosmyki. Wiele osób, które mają taką strukturę włosa zastanawia się nad ich prostowaniem, jednak są i tacy, którzy marzą o niesfornych falach. No więc warto czy nie warto mieć kręcone włosy? Jak dbać o nie, by zawsze wyglądały na świeże i zadbane? Jakie fryzury najlepiej sprawdzą się na kręconych włosach? Zapraszam do przeczytania całego artykułu 🙂

Jak dbać o włosy kręcone – czyli kilka słów o pielęgnacji…

Naturalnie kręcone włosy są z natury włosami suchymi. Skutkiem tego jest to, że kosmyki łatwiej ulegają puszeniu się. Żeby jak najbardziej zminimalizować ten efekt, można sięgnąć po produkty ze specjalnym przeznaczeniem do włosów suchych lub najlepiej wybierać produkty, które zostały specjalnie stworzone, by sprostać wymaganiom włosów kręconych.

Zacznijmy od samego początku, czyli jak, czym i jak często myć włosy, by dodać im uroku, a nie im zaszkodzić. Loki przez to, że są suche, nie potrzebują być tak często myte jak włosy proste. Wręcz nie wskazane jest mycie ich każdego dnia. Raz na trzy – cztery dni w zupełności im wystarczy. Jeżeli nie sięgamy po szampon ze specjalnym przeznaczeniem do naszych włosów, to nasz wybór powinnien być dobrze przemyślany. Kręcone włosy potrzebują delikatnego szamponu, najlepiej z dodatkiem skrzypu lub pokrzywy, który je dodatkowo wzmocni. Jeśli chodzi o odżywki do włosów kręconych, to tutaj zdecydowanie najlepiej wybierać takie, które dodatkowo odżywią nasze włosy, więc przy zakupie zwróćmy uwagę czy jest wzmianka na opakowaniu, że jest przeznaczony dla suchych/kręconych włosów.

A co z silikonami? Czy powinny znajdować się w szamponach i odżywkach? Silikony często dodawane są do produktów do pielęgacji, ponieważ dzięki nim włosy stają się miękkie, gładkie i lśniące. Są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, na które narażamy je każdego dnia np. przy szczotkowaniu lub też prostowaniu/kręceniu. Jednak stosowanie silikonów na co dzień nie jest wskazane. Trudno się zmywają i pozostają na włosach, powodują, że z czasem coraz trudniej nam się one układają. Dlatego starajmy się wybierać takie kosmetyki do codziennej pielęgnacji, które nie posiadają silikonów, a jak najwięcej produktów naturalnych.

Ważne jest także by nie stosować cały czas tego samego zestawu kosmetyków, bo włosy także potrafią się przyzwyczaić. Może się później okazać, że produkt, który był hitem pół roku temu, już nie działa na nas tak dobrze. Nie oznacza to jednak, że po jakimś czasie nie możemy znowu wrócić do naszego poprzedniego wyboru.

Po nałożeniu odżywki i odczekaniu kilku minut pamiętajmy by spłukać włosy letnią, a nawet chłodną wodą. Zamknie ona łuski włosa, przez co będą się one mniej puszyły.

Po zmyciu odżywki wytrzyj włosy w delikatny ręcznik lub lepiej w bawełnianą koszulkę, ale nie pocieraj ich, jedynie delikatnie wyciśnij.

Pamiętajmy także o maskach do włosów! Jeśli nie chcemy ich kupować, możemy wykonać je same w domu, np. z użyciem jajka i oliwy z oliwek.

Jeśli chcesz suszyć włosy, to tylko letnim powietrzem i tylko z dyfuzytorem. W przeciwnym razie, powstanie Ci nieestetyczna burza włosów, zamiast ładnych loczków.

Po rozczesaniu włosów (najlepiej grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami lub specjalną szczotką!) warto wsmarować w nie olejek arganowy, a także produkt, który utrwali nasze loki. Są na rynku produkty specjalnie do tego przystosowane, ale zwykła pianka do włosów kręconych też nie będzie zła. Może być ona także przydatna do codziennej stylizacji. Podobnie olejek arganowy, pomaga on zachować lśniące i nie puszące się włosy, a także chroni koncówki przed rozdwajaniem się. Należy pamiętać jednak, by w skórę głowy wcierać go jedynie przed myciem, w przeciwnym razie włosy będą sprawiały wrażenie tłustych.

You may also like...