Hodowanie i właściwości kiełków

jak-hodowac-kielki

Moda na kiełki pojawiła się wraz z rokiem 2012. Od tego właśnie czasu z półek sklepowych wykupowane są przez Polaków te małe rośliny. Gotowe kiełki są dostępne w każdym supermarkecie, ale jednak najwięcej wartościowych dla naszych organizmów substancji znajduje się właśnie w tych wyhodowanych w domu. Sadzenie i pielęgnacja kiełków jest niezwykle prosta. Wystarczy kilka minut dziennie, aby otrzymać dostęp do zdrowej, pełnej witamin, ekologicznej żywności przez cały rok.

Dlaczego kiełki są zdrowe?

Kiełki to zdrowe źródło witamin i minerałów, które możemy sadzić przez cały rok. Te małe rośliny zawierają w nasionach zapasy witamin, minerałów oraz białka, które przekazywane są  następnej generacji. Natomiast spożywanie nasion nie jest tym samym, co jedzenie świeżych kiełków. Podczas kiełkowania pojawiają się enzymy, które zaczynają zmieniać substancje odżywcze – z węglowodanów złożonych powstają cukry proste, a z białek – aminokwasy. Nasiona nie dają nam tego, co mogą dać nam kiełki. Kiełki zwiększają swoją ilość witamin i substancji odżywczych oraz są łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu. Warto jeść kiełki przez cały rok, ale najbardziej zaleca się ich spożywanie w takcie zimy i wiosny, gdy nasze organizmy są osłabione i potrzebują zastrzyku witaminy C.  Co ważne, to właśnie kiełki są lekkostrawne i nasz organizm z łatwością przyswoi  tę dużą wartość odżywczą. Kiełki są również fantastycznym źródłem żelaza , białka, magnezu i potasu, dzięki tym substancjom będziemy w dobrej formie przez cały rok. Warto zaznaczyć, że kiełki soczewicy zwierają kwas foliowy, który jest niezbędny dla kobiet w ciąży. Na dodatek kiełki dostarczają niewiele kalorii, dlatego są używane do różnych diet dla osób, które chcą się odchudzać.

Jak hodować kiełki w domu?

Dzięki uprawie w domu mamy pewność, że nasze kiełki będą dobrej jakości i nie będą  zawierać żadnych szkodliwych substancji. Pielęgnacja naszego kiełkowego ogródka trwa codziennie kilka krótkich chwil. Kup mieszanki różnych nasion  i zacznij sam hodować sobie te małe roślinki. Po otworzeniu paczki z nasionami dokładnie je wypłucz. Namocz w letniej, przegotowanej wodzie. Nasiona mniejsze powinny być namaczane do 5 godzin, a większe do 10 godzin. Kiełki nie powinny rosnąć w pełnym słońcu, więc warto znaleźć miejsce w kuchni, gdzie panuje półcień. Jeśli kiełki zostawimy np. na parapecie w pełnym słońcu, to zbyt duża ilość ciepła spowoduje rozwój pleśni. Kiełki możemy posadzić:

Hodowla kiełków na ligninie

Wsypujemy na ligninę nasiona i zraszamy ją kilka razy dziennie, aby materiał nie wysechł.

Hodowanie kiełków na sitku

Do salaterki wlewamy wodę, aby była jak najbliższej położonego sitka na niej, ale nasiono nie może pływać w tej wodzie. Dwa razy dziennie przepłukujemy ziarna i zmieniamy wodę.

Hodowla kiełków w kiełkownicy

Można kupić specjalną kiełkownicę do sadzenia nasion. Taki przedmiot składa się z trzech pojemników z rowkowanym dnem – aby ziarna można było odpowiednio rozłożyć- zbiornika na wodę oraz pokrywy.

You may also like...