Wizyta u ginekologa, czyli jak często chodzić do ginekologa?

pierwsza-wizyta-u-ginekologa

Temat wizyty u ginekologa powoli przestaje być tabu. Młode dziewczyny zaczynają rozumieć, że ginekolog to zwykły lekarz, do którego powinno się systematycznie uczęszczać, aby otrzymać najlepszą opiekę i cieszyć się dobrym zdrowiem. Tego typu wizyt nie można odwlekać w nieskończoność, do momentu pojawienia się pierwszych dolegliwości. Istnieje kilka porad, które wytłumaczą Ci, kiedy powinniśmy odwiedzić ginekologa.

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy się na nią umówić?

Pierwsze spotkanie z tego typu lekarzem dla każdej z nas jest stresującym wydarzeniem. Tak naprawdę to nie ma czego się obawiać. Powinniśmy umówić się na nią w okresie dojrzewania, czyli między 14. a 16. rokiem życia. Nawet jeśli nie czujesz żadnych dolegliwości, to pierwsza wizyta jest potrzebna w tym wieku. Spotkanie będzie bazowało na profilaktyce. Często lekarz używa ultrasonografu, który w sposób bezbolesny zbada narządy pacjentki. U starszych nastolatek wykonywane jest badanie palpacyjne. Polega ono na uciskaniu powłoki brzusznej, aby sprawdzić, czy wszystkie organy wewnętrzne są w porządku. Wizyta trwa do 10 minut i nie jest powodem do żadnego strachu. Sama zobaczysz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Kiedy powinniśmy umawiać się do ginekologa?

Najlepiej systematycznie chodzić do ginekologa. Specjaliści uczulają, że wizyty co pół roku u lekarza, to minimum odpowiedniej opieki medycznej. Niestety, wiele kobiet bagatelizuje spotkania z doktorami i umawiają się tylko wtedy, kiedy dzieje się coś niedobrego w organizmie. Wybierz się do lekarza, jeśli zaobserwowałaś u siebie: zaburzenia w miesiączkowaniu (niezwykle obfite krwawienia, nieregularny okres lub nieznośny ból podczas cyklu), upławy, swąd, pieczenie, brak miesiączki, brak owłosienia łonowego, stany zapalne, plamienia, bóle podburza oraz bóle piersi. Ginekolog sprawdzi, czy Twoje dolegliwości są powodem do strachu, czy tylko niegroźnymi zmianami zachodzącymi w organizmie. Jeśli planujesz rozpocząć współżycie seksualne, to również powinnaś odwiedzić ginekologa. Porozmawia z Tobą o ewentualnej antykoncepcji i wytłumaczy, w jaki sposób powinniście się z partnerem zabezpieczać. Seks nie tylko prowadzi do ciąży, ale też do chorób wenerycznych, dlatego niezwykle ważne jest spotkanie się  z ginekologiem przed współżyciem. Ginekolog dobierze dla Ciebie najlepszą metodę antykoncepcji i wypisze receptę.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Przed wizytą u ginekologa ubierz się w spódnicę, a nie w spodnie. Łatwiej i bardziej komfortowo przebiegnie badanie. Nie stosuj dezodorantów w miejscach intymnych. Lekarz też powinien czuć zapach, jeśli coś nie tak dzieje się w organizmie pacjentki. W dniu wizyty podmyj się, ale tylko z wierzchu, aby była widoczna ewentualna wydzielina z ujścia pochwy. Opróżnij pęcherz przed wejściem do lekarza, ponieważ ginekolog najprawdopodobniej będzie uciskał brzuch. Jeżeli jesteś umówiona na badanie USG, wtedy powinnaś mieć pełny pęcherz.

You may also like...