Gdzie i jak szukać aktualnie najlepszych lokat? W co warto inwestować?

Na początku wyjaśnię, co to lokata? Fachowo, to umowa pomiędzy bankiem a klientem. Klient udostępnia swoje środki pieniężne bankowi na określony czas. Po zakończeniu tej umowy, bank zwraca nam nasze pieniądze z odsetkami. Odsetki w zależności od umowy mogą być w skali rocznej, miesięcznej lub kwartalnej.

Jak wybrać najlepszą? Pierwszym krokiem jaki powinieneś zrobić to przejrzeć w sieci oferty lokat różnych banków. Każdy bank oferuje inne oprocentowanie i okres trwania lokaty. Należy pamiętać , że przed upływem terminu umowy nie wybierać pieniędzy! Wybranie grozi karą w postaci utarty części lub całości odsetek.

Lokaty dzielimy na:

– Terminowe, na określony czas. Po zakończeniu umowy bank wypłaca nam pieniądze wraz z odsetkami.
– Dynamiczne, klient w każdej chwili może wypłacać pieniądze bez konsekwencji utraty odsetek. W razie wcześniejszego odstąpienia od umowy odsetki naliczane są proporcjonalnie do okresu przetrzymywania pieniędzy na lokacie. To dobre rozwiązanie zarówno dla klienta jak i dla banku, dwie strony zyskują i żadna nie ponosi konsekwencji.
-Rentierskie, to rodzaj lokaty długoterminowej. Nie dostajemy zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami. Odsetki wypłacane są oddzielnie w regularnych odstępach czasu.
Oprocentowanie lokat dzieli się na stałe i zmienne. Oprocentowanie stałe nie zmienia się przez cały okres trwania umowy. Szybko możemy obliczyć ile wzrosną nasze pieniądze i czy nie warto zastanowić się nad lokatami o oprocentowaniu zmiennym. Na czym ono polega? W trakcie trwanie depozytu oprocentowanie może się zmieniać. Doskonałym przykładem takiej lokaty jest lokata progresywna. W przypadku trwania takiej lokaty procentowanie rośnie.Taka lokata może rosnąć o jeden próg procentowy np. miesięcznie.
Ile lokata przyniesie nam zysków? Możemy obliczyć to stosując następujący wzór:

Z= K* (O/100%) , gdzie

K– kwota początkowa depozytu,

O– oprocentowanie,
Z– kwota odsetek miesięcznych.

Przyjmując oprocentowanie miesięczne stałe w skali pół roku wynoszące 5% i 1000 złotych jako kwotę początkową, łatwo obliczymy ile będą wynosić nasze odsetki. Wystarczy jedynie dane podstawić do wzoru.

Z=1000* (5/100%)
Z=1000*0,05
Z=50

Pamiętajmy o podatku ściąganym przez każdy bank, który wynosi 19%.
Odejmijmy zatem podatek od kwoty odsetek.
50*0,81=40,5  -odsetki po ujęciu podatku
40,5*6=243 – 6- miesięczne odsetki

Przeciwstawmy teraz oprocentowanie w lokacie progresywnej trwającej 6 miesięcy,  wzrastającej o 0,5% miesięcznie, jeżeli kwota początkowo wynosiła również 1000 zł, by zobaczyć która jest bardziej opłacalna.

Oto tabela miesięcznych stóp oprocentowania.

MIESIĄC OPROCENTOWANIE
1 4%
2 4,5%
3 5%
4 5,5%
5 6%
6 6,5%

Musimy obliczyć oprocentowanie osobno dla każdego z miesiąca i odjąć podatek.
1 miesiąc : Z= 1000*0,04, Z= 40, 40*0,81=32,40

2 miesiąc : Z= 1000*0,045, Z=45, 45*0,81=36,45

3 miesiąc : Z= 1000*0,05, Z=50, 50*0,81=40,50

4 miesiąc : Z= 1000*0,055, Z=55, 55*0,81=44,55

5 miesiąc : Z= 1000*0,06, Z=60, 60*0,81=48,60

6 miesiąc : Z=1000*0,065, Z=65, 65*0,81=52,65

Teraz dodajmy wszystkie odsetki po odliczeniu podatku do siebie.

32,40+36,45+40,50+44,55+48,60+52,65=255,15

Z tego prostego doświadczenia, można stwierdzić, że bardziej opłacalną lokatą jest lokata progresywna, o zmiennej stopie oprocentowania.

Podsumowując lokaty to bardzo dobry sposób inwestycji i dodatkowo zarobienie pieniędzy.

W co warto również inwestować?

Trzeba się zastanowić co będzie się nam najbardziej opłacać, a dodatkowo w czym jesteśmy dobrzy. Czasem możemy się zdziwić, ale to właśnie nasz hobby może okazać się dobra inwestycją.

Pierwsza propozycją dobrej inwestycji są działki rolne. Nie kosztują fortuny, a w bardzo prosty sposób można je “odrolnić” tzn. przekształcić na inny typ działki. Najlepszym sposobem jest przekształcenie działki rolnej w budowlana. Co prawda, taka inwestycja kosztuje, ale w szybki sposób można zarobić kilkanaście tysięcy. Działki z roku na rok kosztują coraz więcej. Dlatego nie trzeba sprzedawać nabytej i przekształconej działki jak najszybciej. Z ta decyzja możemy wstrzymać się do kilku lat. Nasz kapitał będzie rosnąć, prawie tak jak na lokacie. Gdy zabraknie nam pieniędzy będziemy mogli go spieniężyć lub zachować dla dzieci. To dobre inwestycja w przyszłość i zabezpieczenie finansowe.

Lubisz sprzedawać? Uważasz, że handel to dobry biznes? Hurtownie odzieżowe, chemiczne, kosmetyczne, produkujące akcesoria kuchenne sprzedają komplety i zestawy swoich produktów na aukcjach internetowych, a także w samych hurtowniach. Wcale nie musisz mieć żadnego sklepu by u nich kupować. Zakupione produkty sprzedaj za podwójną cenę ich zakupu, lub większą, a zaoszczędzone pieniądze wrócą do Ciebie podwójnie lub potrójnie.

Wbrew pozorom nieruchomości są ciekawą perspektywa na zarobienie pieniędzy. Oczywiście zakup nieruchomości to duży wydatek, ale przecież nie musimy w niej mieszkać. Jeżeli postanowisz je wynająć, zarobisz więcej niż wydałeś na kupno. Średnia cena wynajmu trzypokojowego mieszkania to kwota w granicach od 1,5 do 2,5 tys. zł. a nawet więcej, cena zależy od wielkości metrażu. Koszt kupna takiego mieszkania to kwota od 70 do 150 tys. zł.  Co zrobić gdy nie masz wystarczającej gotówki? Wziąć kredyt hipoteczny. Brzmi groźnie, ale jego rata jest o wiele mniejsza niż miesięczny czynsz. W efekcie wychodzimy na “plus” każdego miesiąca.

Dobrym sposobem inwestycji są akcje.

Polecam to jedynie osobom, które znają się na tym, ponieważ to bardzo ryzykowna inwestycja, na której trzeba się znać by zarobić pieniądze, a nie je stracić. Szukać można w funduszach azjatyckich. Jeżeli nie mamy wystarczających środków finansowych nie należy inwestować w akcje. Warto tez pamiętać by inwestować pieniądze, które nie będą nam potrzebne w najbliższych miesiącach, bo ryzyko ich utraty jest naprawdę wysokie nawet dla stałych inwestorów. Dlatego powinniśmy myśleć o zabezpieczeniu naszego kapitału. Zalecamy podzielenie naszego portfela inwestycyjnego na części.  Nie inwestujmy pożyczonych pieniędzy. Doprowadza o do dźwigni finansowej. W razie utraty wszystkich pieniędzy tracimy je nieodwołalnie. Dodatkowo zostajemy obciążeni spłatą pożyczki wraz z odsetkami.

Inwestycje jakie wybierzesz zależą od Ciebie. Wybieraj je mądrze, a będziesz mógł zarobić dużą kwotę pieniędzy.

Zobacz więcej na http://ranking-bankow.com.pl/

You may also like...