Spokojny sen – jakie produkty włączyć w dietę?

Masz kłopoty z zasypianiem? Bezsenne noce negatywnie wpływają na funkcjonowanie Twojego organizmu? Zanim wybierzesz się do specjalisty zwróć uwagę na swoją dietę. Czasami wprowadzenie niewielkich zmian w żywieniu wystarczy by w znaczący sposób poprawić jakość naszego snu. Zastanawiasz się jakie artykuły spożywcze znaleźć powinny się w Twoim menu na dobry sen? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak jakość żywienia wpływa na sen?

Odżywiasz się niezdrowo, jadasz nieregularnie? W Twoim jadłospisie nie brakuje słodyczy oraz potraw ociekających tłuszczem? Jeżeli tak to zapewne miewasz problemy ze snem. Nie możesz zasnąć, przekręcasz się z boku na bok, liczysz barany i nadal nic? To właśnie jeden z efektów niewłaściwego odżywiania się. Jak wiesz organizm ludzki potrzebuje co najmniej ośmiu godzin regularnego snu. W tym czasie komórki ciała regenerują się, wypoczywa nie tylko ciało, ale także i umysł. Chyba nie musimy mówić o tym jak niewyspanie wpływa na pracę całego organizmu. Rozkojarzenie, senność w ciągu dnia, znużenie, zmęczenie – to tylko kilka z efektów nieustającej bezsenności. Jak temu zapobiegać? Wystarczy, że odrobinę zmodyfikujesz swoją dietę i włączysz w nią produkty, które w naturalny sposób ułatwią Ci zasypianie.

Dieta na dobry sen

Zaczniemy od godziny ostatniego posiłku, kolacja powinna być bowiem zjadana co najmniej na cztery godziny przed pójściem spać. Posiłek musi być lekko strawny i stosunkowo niewielki. Orzechy uznawane są za jedną z najzdrowszych przekąsek i to nie bez powodu, orzechy włoskie bogate są w melatoninę – związek regulujący prawidłowy rytm snu. Z kolei migdały są źródłem wapnia, który dba nie tylko o nasze kości, ale także i spokojny sen.

W Twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów o wysokim indeksie glikemicznym takich jak np. kasza jęczmienna lub ryż jaśminowy. Ostatnio przeprowadzone badania dowiodły, że spożywanie przed snem kolacji składającej się z takich składników przyspiesza zasypianie.
Warzywa zielone takie jak sałata czy szpinak są nisko kaloryczne a dodatkowo wpływają uspokajająco na organizm, zawierają wiele cennych witamin i minerałów oraz tryptofan, który jest głównym substratem melatoniny.
Co z napojami? Najlepsze będą napary z takich ziół jak melisa czy rumianek, które wykazują działanie uspokajająco-wyciszające.

Niewielka zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych zagwarantuje Ci spokojny sen. Sprawdź i sama się przekonaj jak długie i kolorowe od tej pory mogą być Twoje sny! Chcesz wiedzieć co oznacza Twój sen oraz symbole w nim zawarte? Skorzystaj z naszego sennika http://ozywic-zycie.pl/ i sprawdź co czeka Cię w niedalekiej przyszłości.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *