Solarium – tak, czy nie?

czy-opalac-sie-w-solarium

Koniec wakacji. Jesień, brak słońca za oknem, a my wciąż marzymy o opalonej skórze jakbyśmy właśnie wróciły ze słonecznych wakacji. Od lat doskonałym sposobem jest więc wylegiwanie się na solarium. Podobnie jednak jak od dekad chodzimy na niego w celu idealnej opalenizny, tak i pojawiają się coraz to nowsze argumenty odpowiadające za tym, aby zdecydowanie unikać tego miejsca. Tak, czy inaczej powtarza się dobrze znana nam prawda, czyli by coś nie zaszkodziło, a przyniosło oczekiwany skutek należy podchodzić do tego z głową. W przypadku solarium myśl ta zdaje się mieć podwójne znaczenie.

Solarium – dlaczego nie?

Promienie UV, które w przypadku opalania się w solarium przenikają bardzo głęboko do skóry powodują, że ta staje się nie tylko bardziej sucha, ale i mniej jędrna i elastyczna. Solarium, zwłaszcza w nadmiarze powoduje ubytek ze skóry cennych witamin i wartości odżywczych, które mogą mieć wpływ chociażby na wypadanie włosów, oraz łamliwość paznokci.

Jeszcze inną kwestią jest problem poruszany od lat, mianowicie – rak skóry. Wśród wielu specjalistów solarium jest w wielu przypadkach początkiem powstawania właśnie tego typu nowotworu, czy czerniaka skóry. Dowodem chociażby mogą być statystyki, które odnotowują ten rodzaj raka właśnie wśród młodych ludzi zbyt długo przebywających na solarium.

Solarium – dlaczego tak?

Przede wszystkim uzyskujemy trwała, naturalną opaleniznę – to na pewno. Ponadto w okresie jesiennym solarium może działać antydepresyjne, a to chociażby ze względu promienie UV, które zawarte zwykle w słońcu brakuje nam w czasie pochmurnej jesieni.

Opalaj się w solarium z głową

Czyli tu śmiało można stwierdzić, że nic Ci nie grozi jeśli będziesz przestrzegać określonych zasad co do opalania się na solarium.

Pierwsza sprawa, przed opalaniem warto skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli cierpisz na dodatkowe dolegliwości, choroby przewlekłe. Wówczas z lekarzem możesz ustalić również bezpieczną częstotliwość i tu zarówno pod względem ilości dni, jak i minut spędzonych w solarium.

Przed opalaniem koniecznie nasmaruj skórę kremem z filtrem. Po opalaniu natomiast również warto nawilżać skórę. Po każdej sesji wypij również co najmniej litr wody. Krótko mówiąc zadbaj o to, aby uzupełnić w Twoim organizmie braki niezbędnych witamin, oraz minerałów.

W trakcie opalania koniecznie chroń delikatne miejsca w okolicach intymnych, wchodząc w pomieszczenie z lampą UV nie zapomnij również o okularach ochronnych.

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z opalaniem w solarium sprawdź typ swojej skóry i to właśnie do niego dostosuj ilość opalania. Często lepiej odbywać częstsze i krótsze sesje, niż rzadsze, a dłuższe.

Najważniejsze, to jednak udać się do miejsca do którego mamy pełne zaufanie, że osiągniemy oczekiwane efekty bez uszczerbku na zdrowiu. Największe zagrożenie jeśli chodzi o złe korzystanie z solarium, to wszelkiego rodzaju oparzenia skóry, które są nie tylko nieprzyjemne, ale i groźne dla powstawania wspomnianego wyżej raka skóry.

You may also like...