Skuteczne sposoby na bolesne miesiączki

sposoby-na-bolesne-miesiaczki

Bolesne miesiączki, to niestety dolegliwość z którą musi się borykać aż 40 procent kobiet w Polsce. W odpowiedzi na ten problem koncerny farmaceutyczne co rusz wprowadzają na rynek nowe leki przeciwbólowe łagodzące objawy miesiączki. Na szczęście mamy też domowe, sprawdzone sposoby, które warto przetestować. Zanim jednak do tego przejdziemy powiemy sobie krótko o samej miesiączce i dlaczego jest dla nas tak bolesna.

Miesiączka – cała prawda

Okres menstruacji zazwyczaj tyczy młodych kobiet w przedziale mniej więcej 13-45 roku życia. Miesiączka wiąże się przede wszystkim z krwawieniem, które trwa około 7 dni, gdzie jego nasilenie zmniejsza się wraz z kolejnym dniem (najsilniejsze krwawienie, to zazwyczaj pierwsze trzy dni). Temu krwawieniu towarzyszy ogromny ból brzucha, który wywołany jest niczym innym jak skurczami macicy. Im częstsze skurcze, tym większy ból. Wspomniany ból może być przez cały okres miesiączki, a także pojawiać się na kilka dni przed. Oprócz uwarunkowania genetycznego bolesne miesiączki może powodować między innymi: stres, złe stosowanie tamponów, stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych, czy skrzywienie kręgosłupa, a także infekcje dróg moczowych. Przy bolesnych miesiączkach warto też przyjrzeć się, czy są one regularne.

Domowe sposoby na bolesny okres

Pij dużo wody, choć pod jej wpływem nie znikną Twoje problemy, to oczyszczanie organizmu ze zbędnych toksyn, to coś co zawsze zadziała na Twoja korzyść. Ponadto woda uzupełni płyny w organizmie, gdzie jak wiemy w czasie miesiączki tracimy sporo krwi.

Aktywność fizyczna – czy to nie jest zbyt kontrowersyjne? Oczywiście zdajmy sobie sprawę, że w czasie miesiączki organizm jest osłabiony. Regularne choć delikatne ćwiczenia przed miesiączka jednak znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienie bolesnych objawów.

Kolejnym punktem jest odpowiednia dieta. Niestety, udowodniono, że nadmierne spożywanie tłuszczów, cukrów, alkoholu, czy kofeiny, to coś co może tylko pogorszyć sytuacje w czasie miesiączki, zatem zadbaj aby w Twoim menu nie zabrakło niezbędnych witamin.

W czasie okresu najlepiej jest przyjmować wszystko to co działa rozkurczowo na nasz organizm. Jak się okazuje doskonałym rozwiązaniem są zioła, gdzie szczególnie warto pić napar z niepokalanka pospolitego, czy kurkumy. Ponadto ceniony jest także olej z wiesiołka, a także ostryż długi.

Co z zachowaniem ciepła?

Bolący brzuch w czasie miesiączki warto łagodzić ciepłą temperaturą, dlatego wskazana jest tu zarówno kąpiel, jak i przyłożenie termoforu, należy uważać jednak, by woda nie była zbyt ciepła, gdyż w przeciwnym razie może dojść do krwotoku!

Tabletki przeciwbólowe w czasie okresu?

W większości przypadków są skuteczne, należy jednak pamiętać, że przed ich spożyciem trzeba skonsultować je z lekarzem.

W czasie miesiączki przede wszystkim wypoczywaj

Jak już wyżej zostało wspomniane organizm kobiety w czasie okresu jest bardzo osłabiony, w związku z tym najlepiej jak w ciągu pierwszych 2 – 3 dni możesz zostać w łóżku.

Dodatkowymi objawami bolesnych miesiączek mogą być bóle pleców, głowy, nóg, a także omdlenia, a nawet stan podgorączkowy.

You may also like...