Skąd się biorą rozstępy?

skad-sie-biora-rozstepy

Wrzecionowate linie bardzo przypominające blizny to z pewnością bardzo nieestetyczny wygląd. Rozstępy, bo o nich mowa, tworzą się na udach, biodrach, piersiach a jest to głównie problemem dorastających dziewczyn i kobiet w ciąży. Rozstępy to przede wszystkim wina hormonów. W momencie, gdy w organizmie następuje wzrost poziomu kortyzolu praca fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókna kolagenu i elastyny ulega zakłóceniu. Dzięki kolagenowi i elastynie skóra wygląda bardziej napięta i elastyczna a co za tym idzie jędrna, dzięki czemu ciało wygląda młodziej. Włókna w trakcie normalnej pracy są odporne na rozciąganie, jednak kortyzol doprowadza do utraty jędrności skóry, przez co włókna rozrywają się w szybkim tempie. Efektem tego są właśnie rozstępy. Młodzież w okresie dojrzewania, kulturyści, a nawet osoby przyjmujące steroidy w formie leków są narażeni na ich występowanie.

Rozstępy, a problem genów

Dużą wagę ma tutaj genetyka, ponieważ może to być cecha dziedziczona w genach. Wtedy też zagrożenie rozstępami jest największe. Jeśli chcemy uniknąć rozstępów, to powinniśmy zastosować odpowiednią dietę. Nasze odżywianie przekłada się na wygląd skóry. Jeśli chcemy, by skóra była lepiej chroniona, powinniśmy stosować dietę bogatą w produkty, zawierające witaminę A. Mogą to być różnego rodzaju warzywa liściaste takich jak kapusta czy sałata. Witamina A przekłada się na zwiększoną produkcję włókien kolagenu i elastyny. Za naszą skórę odpowiada również witamina E, którą możemy znaleźć między innymi w oleju słonecznikowym, rzepaku, kukurydzy czy soi. Witamina E to również składnik kasz i razowego pieczywa. W kaszach znajduje się także cynk, który również przekłada się na wygląd i odporność naszej skóry.

Pielęgnujmy skórę

Warto też zadbać o pielęgnację skóry. Odpowiednie peelingi i inne zabiegi mające na celu oczyszczenie skóry należy traktować jako działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu rozstępów. Warto stosować rozmaite kosmetyki, które łatwo wchłaniają się w skórę, dzięki czemu zapewniają nam lepsze ukrwienie i dotlenienie poszczególnych komórek.

Więcej na temat walki z rozstępami znajdziesz tutaj http://e-lusterko.pl/a,cialo/2.html

You may also like...