W przyszłym roku będę bardziej oszczędny! Noworoczne postanowienia i ich rezultaty.

Każdego roku, ostatniego dnia Grudnia o godzinie 00:00 ludzie gromadzą się pod gołym niebem, oraz przy oknach swoich domów. Patrząc w górę myślą o tym jak będzie wyglądał ich kolejny ‘’nowy rok’’. Po pogrążeniu się w chwili zadumy, głos w ich głowie przemawia: ‘’Tak! Ten rok musi być lepszy. W tym roku roku będę oszczędzał.’’ Zakładając, że każdy z nas wie co to jest wytrwałość i trzymanie się wytyczonych sobie celów pozostaje tylko jeden aspekt. Jak?

Pierwszą ważną czynnością jaką powinniśmy podjąć w wypadku gdy mamy rodzinę i razem z nią dzielimy zyski i wydatki, to rozmowa. Konsultacja taka najczęściej dwojga małżonków pozwoli na wykrycie niepotrzebnych wycieków gotówki. Nie mówimy tu o drobnych przyjemnościach, na które każdy chce sobie czasem pozwolić, ale o regularnych i niekoniecznych wydatkach, które obciążają nasz budżet.

Po rozmowie z partnerem i analizie często zauważamy, że nasze dochody nie są na tyle wysokie, aby pokryć wszystkie wydatki. Warto wtedy przyjrzeć się wyciągom z konta, oraz przelewom jakie wykonywaliśmy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile wydajemy na rzeczy bez, których bez problemy moglibyśmy się obejść.

Jeśli ograniczenie wydatków nie przyniesie wymiernych skutków warto również przyjrzeć się produktom finansowym z jakich korzystamy. Takie jak konta osobiste, karty kredytowe etc. Niektóre banki pobierają opłaty za prowadzenie konta np. gdy nie zapłacimy kartą za odpowiednią kwotę w ciągu miesiąca. W wypadku gdy z niego nie korzystamy warto rozważyć jego zamknięcie . Pozwoli to nam na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych w skali roku. Sensownym posunięciem będzie również przyjrzenie się kontu, z którego korzystamy na co dzień. Może okazać się , że przez czyste lenistwo i sentyment nie zwracaliśmy uwagi na opłaty związane z prowadzeniem naszego rachunku. W wypadku niekorzystnych warunków prowadzenia konta osobistego powinniśmy zastanowić się nad jego zmianą. Na rynku jest bardzo dużo produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta banku.

Następny ważny krok, to ‘’Planuj swoje wydatki!’’ Większość z nas odkłada po prostu pieniądze z myślą, że za pewien czas będzie mogła sobie pozwolić na nowy samochód, pralkę, czy elektryczną szczoteczkę do zębów. Błędem jest pomijanie obecnych kosztów życia i wydatków stałych, nawet tych najmniejszych. Biorąc pod uwagę wydatki z dłuższego okresu czasu np. trzech miesięcy jesteśmy w stanie obiektywnie przeanalizować na co i ile wydajemy. Z pomocą mogą przyjść nam tutaj również programy komputerowe, oraz aplikacje na smartfony, których nie brakuje. Pokażą nam one w przejrzysty sposób np. to ile wydajemy w ciągu kilku miesięcy na produkty spożywcze, kosmetyki, czy przyjemności. Dzięki temu łatwo zorientujemy na czym możemy zaoszczędzić. Mając już swoje zestawienie kosztów życia i codziennych wydatków , oraz mając świadomość dochodów gospodarstwa domowego możemy przemyśleć to na co powinny one przeznaczone.

Nie musimy jednak rezygnować ze wszystkich przyjemności takich jak poranna kawa w kafejce przed pracą, ponieważ samo przejrzenie listy rachunków przyniesie znaczne oszczędności.

Znacznym ułatwieniem dla nas może okazać się również podzielenie wydatków na dwie kategorie. Pierwsza to ‘’stałe opłaty’’ takie jak: prąd, woda, czynsz, podatki, czy abonament telewizyjny. Druga to ‘’wydatki drugoplanowe’’ na przykład: rozrywka, hobby, jedzenie w restauracji i tym podobne. Podział ten ułatwi nam w razie problemów finansowych w prosty sposób ograniczyć ponoszenie kosztów przez rezygnowanie z części ‘’wydatków drugoplanowych’’, a dzięki temu sprawniej będziemy mogli uzbierać fundusze na obrany obecnie cel, który staje się priorytetem.

Więcej informacji na ten temat na http://bankionline.com.pl/

You may also like...