Pierwszy dzień w szkole – jak przygotować dziecko? Poznaj 8 sposobów!

pierwszy-dzien-dziecka-w-szkole

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi korkami. Wasze dziecko czeka niecierpliwie na ten pierwszy dzień w szkole. Obawiacie się i chcecie, jak najlepiej przygotować pociechę na ten wyjątkowy, ale też stresujący dzień? W tym artykule dowiesz się, co powinniście zrobić, aby ten pierwszy dzień w szkole zakończył się sukcesem. Zapoznajcie się z przygotowanymi przez nas  wskazówkami, a na pewno rozpoczęcie roku szkolnego nie będzie stresującym przeżyciem.

Wzmocnijcie wiarę w dziecko

Kto ma pomóc wzmocnić wiarę w dziecko jak nie rodzic? Zaprezentujcie mu jego zalety, pokażcie mu jakie ma umiejętności, np. czyta książki, świetnie rysuje, umie opiekować się psem lub kotem. W ten sposób wzmocnicie wiarę w siebie Twojego dziecka.

Stwórzcie z tego momentu radosny dzień

Dziecko na pewno będzie się stresowało przed szkołą. Zróbcie wszystko, aby pociecha nie szła z przeświadczeniem, że to koniec zabawy, tylko czeka go ciągła nauka. Poświęćcie trochę czasu, aby porozmawiać z dzieckiem o tym, co może przynieść nowy rok szkolny. Wytłumaczcie, że czekają go zmiany, ale te zmiany mogą być radosne – pozna nowe dzieci, nauczy się wielu interesujących rzeczy, stanie się bardziej samodzielny.

Nowy, fajny tornister

Dziecko potrzebuje poczucie bezpieczeństwa, a nowy plecak sprawi, że poczuje więcej wiary w siebie. Kupcie dziecku porządny i dobrej jakości tornister. Zabierzcie pociechę parę dni przed szkołą na zakupy. Wybierzcie mu, za jego aprobatą, odpowiedni tornister. Kolorowy i duży, posiadający dużą ilość suwaków.

Zeszyty, książki i przybory

Nie pozwólcie, aby w tym dniu Twoje dziecko nie miało, czym się pochwalić w pierwszym dniu szkoły. Skompletujcie razem z dzieckiem przybory do nauki. Wybierzcie się razem do sklepu i zakupcie kredki, farbki, zeszyty, podręczniki, przybory do matematyki oraz strój sportowy.

Droga do szkoły

Pierwszy dzień  w szkole to stresujący dzień dla Ciebie i Twojego dziecka. Podczas spaceru do szkoły lub jazdy samochodem spróbujcie dziecko znów przygotować na ten ważny moment. Zaśpiewajcie ulubione piosenki, wspólnie się bawcie, rozmawiajcie o rzeczach, które są dla pociechy istotne.

„Dziel się z rówieśnikami”

Wytłumaczcie dziecku, że dzielenie się przyborami, klejem, cukierkami jest konieczne, aby zrobić dobre wrażenie. Powiedzcie synkowi lub córce, że dobry człowiek dzieli się z innymi i nie powinien zabierać niczego od innych.

Nowa rzeczywistość

Przed rozpoczęciem roku szkolnego, musicie wytłumaczyć dziecku, jak będzie teraz wyglądał Wasz program dnia. Dziecko będzie musiało wstawać i kłaść się o stałych porach. Pojawi się odrabianie lekcji, więc będzie mniej czasu popołudniami na zabawę.

Upewnijcie się, czy dziecko zna podstawowe dane

Porozmawiajcie z dzieckiem i upewnijcie się, czy zna swoje imię, nazwisko oraz adres. Upewnijcie się również, czy pamięta drogę do szkoły i ze szkoły do domu.

You may also like...