Jak oswoić dziecko z przedszkolem?

dziecko-idzie-do-przedszkola

Twoje dziecko idzie do przedszkola – to ogromne przeżycie nie tylko dla niego, ale i dla Ciebie. Niestety wydarzenie to często kojarzy się z trudnymi emocjami przez jaki musicie przejść. Dlaczego? Twój maluch po średnio trzech latach życia pierwszy raz opuszcza dom w którym zawsze czuło się bezpieczne i kochane. Zostaje sam, wśród obcych ludzi, bez ukochanych rodziców na parę godzin. Ponadto dochodzi strach przed akceptacją ze strony rówieśników. Te wszystkie odczucia połączone razem niejednokrotnie sprawiają, że pierwsze dni w przedszkolu bywają dla dziecka wręcz traumatyczne. Są jednak sposoby, by oswoić malucha z jego nowym środowiskiem w którym szybko poczuje się bezpiecznie. Tu wystarczy przestrzegać kilku prostych zachowań. Jakich?

Adaptacja przede wszystkim

Czyli bardzo ważne jest, aby oswoić Twoje dziecko z przedszkolem jak najszybciej. Większość placówek latem organizuje tak zwane ,,dni adaptacyjne” na które z pewnością warto zaprowadzić Twoją pociechę. Maluch tym samym pozna nowe środowisko, panie opiekunki i będzie miał okazje zaprzyjaźnić się z nowym koleżeństwem. Ważna rada – jeśli widzisz, że Twoje dziecko czuje się dobrze w nowym środowisku, spróbuj (wcześniej uprzedzając go) zostawić go na początek na godzinę, z czasem na dłużej. W ten sposób nauczy się ,,żyć bez mamy”, co w kwestii pójścia do przedszkola jest dla każdego dziecka najtrudniejsze.

Na dzień przed jego wielkim momentem możecie wybrać się razem na zakupy, gdzie warto pozwolić dziecku na samodzielny wybór przedszkolnych akcesoriów. Twoje pociecha poczuje się ważna, samodzielna, a dzięki temu chodzenie do przedszkola zacznie jej się dobrze kojarzyć.

Uważnie rozmawiaj ze swoim dzieckiem

Niestety, rodzice często popełniają ten błąd i wysyłają swojemu dziecku błędne komunikaty. Przede wszystkim, kiedy Twój maluch zachowa się źle nigdy nie strasz go przedszkolem! Takie zachowanie sprawia, że pójście do niego zawsze będzie traktował jako karę, a nie jako coś dobrego. Warto też aby opowiadać dziecku swoje przeżycia związane z przedszkolem, ponieważ w tym okresie życia to właśnie rodzice są dla dziecka największym autorytetem, dlatego chętnie wysłucha Twoich opowieści.

Najtrudniejsze są jednak chwile pożegnań. Tu trzeba być jednak stanowczym, ale nie ostrym. Nie zostawiaj dziecka bez pożegnania, możesz wejść z nim i pokazać mu jego szafkę. Co do samych pożegnań – przede wszystkim zapewnij dziecko, że wszystko będzie dobrze i, że na pewno po niego wrócisz, staraj się nie okazywać emocji, bo to tylko rozdrażni Twoją pociechę. Za tzw. ,,pierwszy dzień” możesz obiecać mu nagrodę, pamiętaj jednak, by nie było to ciągłe, gdyż po krótkim czasie chodzenie do przedszkola zacznie się łączyć z ,,przekupstwem”.

Bardzo często jest tak, że dziecko zaczyna oswajać się z nowym miejscem, przychodzi jednak weekend, gdzie dwa dni znów przebywa w bezpiecznym, domowym środowisku, a w poniedziałek problem z adaptacją zaczyna się od nowa. W tej sytuacji Twoje argumenty i działania powinny zostać niezmienne.

You may also like...

1 Response

  1. Dagmara pisze:

    U nas pierwszy dzień w przedszkolu odbył się nad podziw spokojnie, więcej stresu miałam ja niż synek. Poszedł chętnie bawić się z dziećmi i dopiero po jakieś godzinie zaczął przypominać sobie o mamie. Było kilka gorszych dnia ale nie należy się nastawiać że będzie źle, może akurat dziecko dobrze zniesie pójście do przedszkola.