Nie daj się okraść! Poznaj najpopularniejsze sposoby złodziei grasujących w wielkich miastach

kieszonkowiec

Paryż, Londyn, Rzym – to najczęściej odwiedzane przez turystów największe miasta w Europie. Nic dziwnego, że między pięknymi kamienicami oraz zapierającymi w dech piersiach budowlami, grasują 24 godziny na dobę złodzieje. Turysta to dla nich łatwy kąsek, dlatego warto poznać najpopularniejsze sposoby, dzięki którym możemy zostać obrabowani z naszych oszczędności.

Poniżej podamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w bezpiecznym zwiedzaniu dużych miast. Pamiętaj, turyści dla kieszonkowców to łatwy sposób na szybkie dorobienie się.  Jesteśmy narażeni na oszustwa, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w wielkich miastach?

Ku lepszej ochronie naszego mienia, najlepiej stosować kilka trików:

  • Nigdy nie bierz ze sobą zbyt dużo gotówki. Jeżeli nie opłaca się płacić kartą bankową, to gotówkę należy nosić w małych ilościach. Wylicz, ile będzie potrzebne pieniędzy na jeden dzień, a pozostałą część pieniędzy zostaw w hotelowym sejfie. Jeżeli takiego sejfu nie ma, to rozdziel pieniądze na współtowarzyszy podróży.
  • Pochowaj pieniądze w różne miejsca. Nie trzymaj gotówki tylko w portfelu. Kup sobie tzw. saszetkę (nerkę) oraz zawieszkę na szyję, w których też będziesz mógł trzymać drogocenne rzeczy.
  • Nie zapisuje na kartce lub w telefonie swojego PINu. To jeden z najczęstszych błędów, które robią turyści. W ten sposób na tacy podajemy złodziejowi kod do naszej skradzionej karty. Te 4 cyfry musimy zapamiętać.
  • Nie wyciągaj grubej gotówki na widok. Nie pokazuj innym, że masz przy sobie dużo pieniędzy. Niepotrzebnie zwrócisz na siebie uwagę złodziei.
  • Koniecznie zrób fotokopię swojego dowodu tożsamości i paszportu – wydrukuj i umieść na poczcie e-mailowej. Jeśli zostaną skradzione, to zawsze na mailu lub w innym bagażu znajdziesz kopię swoich dokumentów.

Najczęstsze sposoby okradania turystów

  • Przestrzegaj się ludzi, którzy stoją przed największymi atrakcjami turystycznymi i wkładają do ręki „pamiątki”, za które trzeba zapłacić srogą cenę. Nie wyciągaj rąk do nieznanych Ci osób i nie bierz od nich bransoletek, kwiatków, breloczków itp.
  • Chcesz wyciągnąć pieniądze z bankomatu? Rozejrzyj się, czy koło Ciebie nie stoi nieznajomy i nie przygląda się Twojej czynności. Zapewnij sobie ochronę w postaci innej znajomej Ci osoby.
  • Podbiegające dzieci. Nie daj się złapać na ten chwyt. Dzieciarnia podbiega i prosi o drobne. Wyciągasz portfel, aby podzielić się z innymi, a po chwili ktoś wyrywa Ci z rąk całą gotówkę.
  • Kieszonkowcy wykorzystają każdą sytuację, aby nas okraść. Jeżeli zmęczyłeś się podczas zwiedzania i planujesz za chwilę usiąść w kawiarni lub restauracji, aby się czegoś napić lub zjeść. Pamiętaj, abyś nie trzymał kurtki lub torebki zawieszonej na oparciu krzesła. Jest to bardzo znany sposób złodziei na rabunek. Podczas naszej rozmowy lub jedzenia, inna osoba podbiega i kradnie wszystko co jest zawieszone na krześle.

 

You may also like...