Najważniejszy łącznik matki z dzieckiem, czyli rola i rozwój łożyska w ciąży

rozwoj-lozyska

Mówi się, że matkę i dziecko łączy niewidzialna więź, która pozwala tym dwojgu doskonale się zrozumieć, odczuwać nawzajem swoje emocje i odgadywać potrzeby. Ta podświadoma łączność tworzy się już w okresie ciąży, kiedy kobieta nosi pod sercem swoje maleństwo. Jednak najważniejszą rolę w tym czasie odgrywa nie metafizyczna nić porozumienia, ale faktyczny łącznik, który pozwala na dostarczanie dziecku tlenu, składników odżywczych i przeciwciał, bezpośrednio od matki. Tym łącznikiem jest łożysko.

Czym jest łożysko?

Łożysko to niezwykle istotny narząd płodowy, który powstaje wyłącznie na potrzeby rozwijającego się dziecka i jest niezbędny do tego, aby płód mógł żyć i prawidłowo się rozwijać. Łożysko utrzymuje zarodek przy ścianie macicy, a także, za jego pośrednictwem i połączonej z nim pępowiny, dziecko dostaje tlen, składniki odżywcze z pokarmu, który spożywa matka, a także przeciwciała, które chronią przed infekcjami. Wszystko to transportuje krew, która przepływa między organizmem matki i dziecka poprzez pępowinę.

Łożysko zostaje usunięte przez organizm w trakcie porodu. Dzieje się to około 20 minut po przyjściu na świat dziecka. Należy mieć świadomość, że w miejscu, w którym łożysko było przyklejone do macicy w trakcie trwania ciąży, w momencie usuwania go z organizmu powstaje rana. W okresie połogu, przez około 6 tygodni, może więc występować krwawienie z tego miejsca, które z każdym tygodnie będzie coraz mniejsze, aż do całkowitego zaniknięcia.

Rozwój łożyska w ciąży

Łożysko powstaje z fragmentu zlepku komórek, które zagnieżdżają się w błonie śluzowej macicy pomiędzy piatem a ósmym dniem od zapłodnienia. Proces dostosowania się łożyska kończy się pomiędzy dziewiątym a dziesiątym dniem, natomiast w ciągu kolejnych dni część powstałego narządu przekształca się w błonę płodową, a także powstaje worek owodniowy i wypełnia się płynem, w  którym przez całą ciążę będzie unosić się embrion, a później dziecko. Cały proces trwa do dwunastego dnia od zapłodnienia.

W trakcie następnych tygodni łożysko przyłącza się do macicy za pomocą drobnej sieci kosmków, które wytwarza. Jest to niezwykle istotne, ponieważ połączenie łożyska z macicą pozwala na wydalanie produktów przemiany materii płodu, dostarczanie większej ilości składników odżywczych oraz przeciwciał bezpośrednio z układu matki. Proces kształtowania się łożyska trwa do osiemnastego lub dwudziestego tygodnia ciąży.

Niepokojące objawy związane z łożyskiem

W trakcie ciąży mogą pojawiać się niepożądane sytuacje, a część z nich jest związana z łożyskiem. Do najczęściej występujących problemów należą:

  • łożysko przodujące – powstaje na skutek zagnieżdżenia się łożyska na dnie macicy lub tuż nad jej szyjką. Z tego powodu, pod koniec ciąży może pojawić się obfite i bolesne krwawienie. Często w takiej sytuacji konieczne jest pozostanie w łóżku aż do rozwiązania i wcześniejsze cesarskie cięcie. Najczęstszym efektem przodującego łożyska jest bowiem przedwczesne urodzenie dziecka. Dla potwierdzenia lub wykluczenia schorzenia, konieczne jest przeprowadzenie badania USG, które w odpowiednim okresie ciąży zleca lekarz;
  • przedwczesne odklejenie się łożyska – taka sytuacja najczęściej objawia się silnymi bólami w dolnej części brzucha, a także krwawieniem z dróg rodnych. Trzeba mieć jednak świadomość, że krwawienie może być skąpe lub wcale nie wystąpić. Dzieje się tak, kiedy odklei się tylko środkowa część łożyska. Wówczas, krew nie ma drogi ujścia na zewnątrz i powstaje tzw. krwawienie utajone. Pojawiający się ból brzucha jest nagły, ostry, przeszywający, a dodatkowo brzuch staje się bardzo twardy. Często też ruchy dziecka stają się prawie niewyczuwalne, a skóra robi się blada, zimna, wilgotna, pojawia się pobudzenie, wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi, przyspieszony oddech i uczucie niepokoju. Są to najczęstsze objawy wstrząsu związanego z przedwczesnym odklejeniem się łożyska. Cała sytuacja zagraża życiu zarówno matki, jak i dziecka, dlatego konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.

Każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że jej tryb życia ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka oraz stan łożyska. Palenie papierosów czy nadciśnienie tętnicze to jedne z najczęstszych przyczyn przedwczesnego odklejenia się łożyska, a niezdrowy tryb życia sprzyja przedwczesnemu starzeniu się tego narządu płodowego i wymaga regularnego monitorowania przez lekarza.

Więcej informacji na temat roli i rozwoju łożyska w ciąży znajduje się na stronie: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-i-badania-w-ciazy/1375-co-to-jest-lozysko.html.

Wpis sponsorowany

You may also like...