Jakie warzywa są najzdrowsze?

Specjaliści do spraw żywienia zachęcają do tego by spożywać codziennie co najmniej pięć porcji świeżych warzyw i owoców, które są źródłem wielu cennych substancji odżywczych. Zastanawiasz się, które warzywa są najzdrowsze?

Kolorowe, smaczne i zdrowe…

Takie właśnie są warzywa! Najlepsze są bez wątpienia te pochodzące z upraw ekologicznych, gdzie rolnicy przestrzegają ściśle obowiązujących przepisów dotyczących stosowania pestycydów. Żywność „eko” jest nieco droższa od tej tradycyjnej, jednak w przypadku warzyw i owoców warta swojej ceny. Warzywa ekologiczne wolne są od substancji chemicznych, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Za najzdrowsze warzywa uznawane są oczywiście brokuły bogate w antyoksydanty oraz substancje przeciwdziałające rozwojowi chorób nowotworowych. Włączenie do codziennej diety produktów bogatych w antyoksydanty jest prostym a zarazem najskuteczniejszym sposobem na walkę z wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za starzenie się komórek organizmu.

Kolejnym warzywem na naszej liście jest papryka zawierająca w swoim składzie duże ilości witaminy C (jest jej więcej niż w cytrusach!), likopenu i kwasu foliowego. Regularne spożywanie papryki usprawnia pracę serca, wzmacnia układ odpornościowy a dodatkowo chroni organizm przed chorobami nowotworowymi.

Drogocenny likopen oraz potas – substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego znajdziemy w soczystych czerwonych pomidorach. Oprócz tego warzywa te zawierają także witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę K oraz magnez. Systematyczne spożywanie pomidorów w naturalny sposób zabezpiecza przed nowotworami wielu narządów.

Naszą listę najzdrowszych warzyw zamyka cebula. Wraz z czosnkiem uważana jest za naturalny antybiotyk wspomagający walkę organizmu z bakteriami i wirusami. Na pewno w dzieciństwie miałeś okazję leczyć się popularnym syropem z cebuli? Warzywo to zawiera witaminę C oraz szereg innych witamin i minerałów, których spożycie wskazane jest w przypadku chorób układu oddechowego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *