Infekcje dróg moczowych – objawy, powody oraz leczenie zakażenia

choroby-i-zakazenia-ukaldu-moczowego

Jeżeli czujesz pieczenie w czasie oddawania moczu lub ból, promieniujący do okolic brzucha i bioder, to znak, że może w Twoim organizmie rozwijać się choroba. Pamiętaj, że nie można bagatelizować żadnych objawów infekcji dróg moczowych. Jeżeli objawy zostaną zlekceważone, to mogą się pojawić poważne konsekwencje tego typu zaniechań, jak np. zapalenie nerek.

Objawy infekcji dróg moczowych

Jednym z głównych objawów zakażenia układu moczowego jest pieczenie i ból w okolicy jamy brzusznej i bioder. Ból najczęściej pojawia się podczas oddawania moczu. Możliwe jest również, że podczas infekcji dróg moczowych kolor moczu może stać się mętny lub zawierać ślady krwi. Również można odczuwać silne parcie na pęcherz, który sprawia, że co chwilę uczęszczasz do toalety, choć mało co wydalasz z organizmu. Jednak możliwe jest, że żadne objawy mogą nie być odczuwalne (najczęściej występuje w ten sposób w naszym organizmie bakteriuria bezobjawowa) i o chorobie dowiadujemy się podczas kontrolnych badań moczu. Ważne, jeśli w ciągu 12 miesięcy wystąpi co najmniej 3 razy infekcja tego typu w Twoim organizmie, mówimy tutaj o nawrotnym charakterze choroby. Jeżeli jeszcze jesteś aktywna seksualnie, to powinnaś sprawdzić, czy w moczu nie pojawia się Escherichia coli.

Powody pojawienia się infekcji dróg moczowych

Pamiętajmy, że tego typu infekcje częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom. Powodem tego jest krótka cewka moczowa, która znajduje się u kobiet oraz bliskie sąsiedztwo z pochwą. Zakażeniom układu moczowego sprzyja również stosunek płciowy (szczególnie z nowym partnerem). Często taka infekcja pojawia się u młodych mężatek, ponieważ aktywność seksualna jest przyczyną ok. 80% infekcji dróg moczowych. Innymi czynnikami, które powodują zakażenie układu moczowego to przewlekłe stosowanie cewników, cukrzyca lub otyłość. Patogeny, które wywołują infekcję, występują w jelicie, obszarze okołocewkowym, pochwie oraz układzie moczowym. Przenoszenie patogenów jest możliwe poprzez kontakt seksualny oraz na drodze jelitowo-oralnej.

Drogi leczenia zakażenia układu moczowego

Warto zareagować od razu po pojawieniu się pierwszych objawów, wtedy są większe szanse, że infekcja będzie miała łagodniejszy przebieg i szybciej pozbędziemy się problemu. Należy pamiętać o częstym piciu, aby szybciej wypłukiwać drobnoustroje z dróg moczowych. Pij wodę niegazowaną, sok z aronii lub czarnej porzeczki, które posiadają duże ilości witaminy C. Sięgnij po herbatki ziołowe, tabletki lub granulki, które mają działanie przeciwzapalne i moczopędne. Należy je stosować zgodnie z ulotkami dodanymi do opakowania. Warto również włączyć do diety żurawinę, która działa przeciwzapalnie. Jeśli objawy nie ustępują lub pojawiają się zbyt często, powinnaś pójść do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej potrzebne są antybiotyki, aby wyleczyć infekcje.

You may also like...