Dlaczego nie udaje nam się wytrzymać w noworocznych postanowieniach? Jak temu zaradzić?

 

noworoczne-postanowienia

Kulminacyjna data naszych postanowień – 1 stycznia. To właśnie przed tą datą myślimy, co zrobimy i postanowimy po Nowym Roku. Według najnowszych badań Richarda Visemana 88% ludzi, którzy podejmą walkę z noworocznymi postanowieniami, poniesie klęskę. Jak widzisz, wielu z nas przechodzi przez to samo co Ty. Nie jesteś wyjątkiem.

Dlaczego tak trudno nam utrzymać nasze postanowienia?

Najczęściej  Polacy postanawiają: zrzucić zbędne kilogramy, więcej czytać książek, zdrowiej się odżywiać, spędzać więcej czasu z rodziną, nauczyć się nowego języka obcego, zmienić pracę, lepiej zarządzać czasem, mniej pić alkoholu, nie palić papierosów. Jak wiele z tych postanowień poszło „z dymem”… Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów jest po prostu brak chęci do trwania w postanowieniu, po prostu sami tego nie chcemy. Wiele z naszych postanowień może być po prostu udoskonaleniem tego, co już i tak posiadamy. Czytasz 30 książek rocznie? Twoim postanowienie jest „więcej czytać”?  Po co? I tak czytasz w wolnych chwilach. Jeśli będziesz miał więcej wolnych chwil, to będziesz czytał więcej książek. Po pewnym czasie po prostu zapomnisz o postanowieniu, które wiele z nich nie ma sensu lub nie masz motywacji do ich robienia. Jeśli przeszkadza ci twój wygląd i nadmiar kilogramów, to naprawdę myślisz, że 1 stycznia w jakiś sposób zmieni twoje myślenie i ci się zachce? Chcesz zmienić swój wygląd? Już teraz idź na siłownię. Teraz zacznij działać. Nie od Nowego Roku. Zdaj sobie sprawę z tego, że 1 stycznia to dzień jak każdy inny. Możesz skończyć ze złym nawykiem już dzisiaj. 1 stycznia jest jedynie lepszym dniem do wprowadzenia zmian, ponieważ łatwiej będzie nam wyliczyć, ile wytrzymaliśmy w danym postanowieniu. Myśl, więc o Nowym Roku jako o dniu, w którym możemy wprowadzić zmiany, ale nie jak o wyroczni. Po prostu ściągnij blokadę w myślach: „1 stycznia albo nigdy”.

Jak utrzymać nasze noworoczne postanowienia?

Musisz postawić sobie wiarygodne cele. Takie, który możesz osiągnąć. Nie myśl, że w miesiąc stracisz 10 kg, to NIEREALNE. Częściej udaje nam się osiągnąć cel małymi kroczkami. Wypisz na kartce swoje postanowienia i np. umieść je na lodówce.  Codziennie będziesz sobie przypominał, co masz zrobić – zdrowe śniadanie, 10-minutowe ćwiczenia, nauka 10 słów obcego języka. Pamiętaj, to muszą  być małe kroczki. Bądź realistą w swoich postanowieniach. Jeżeli wiesz, że czegoś nie uda ci się zdobyć, to nie wymagaj tego od siebie. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma złe nawyki. Nikt nie jest idealny. Myśl pozytywnie przy swoich niepowodzeniach. Coś się nie udało dzisiaj zrobić z twojej listy? Nie przekreślaj tego zadania. Zrobisz je jutro. Każdy z nas popełnia błędy. Wynagradzaj siebie za dobrze wykonane zadanie, ukarz za źle zrobione. Pamiętaj, nawet jeżeli przez rok zrobisz tylko 5% swoich postanowień, to i tak było warto, prawda?

You may also like...