Jak dbać o zęby małego dziecka? Poznaj kilka sposobów na utrzymanie higieny jamy ustnej malucha

jak-dbac-o-zeby-malego-dziecka

Przed dbaniem o zęby małego dziecka, powinniśmy sami wybrać się do dentysty i sprawdzić, w jaki stanie są nasze zęby. Warto również poprosić o przegląd jamy ustnej babcię, dziadka, rodzeństwo i wszystkich, którzy mają kontakt z naszym maluchem. Dlaczego? W ten sposób zapobiegniemy przeniesieniu bakterii, które są odpowiedzialne za próchnicę.

Czym myć zęby dziecka?

Po wyrzynaniu się pierwszych ząbków, należy czyścić je, ponieważ na początku zęby nie są w pełni zmineralizowane. Takie ząbki są bardzo podatne na próchnicę. Warto zainteresować się tym tematem przed pojawieniem się pierwszego zęba w jamie ustnej dziecka. Dziąsła, w których jeszcze nie ma zębów, powinniśmy przemyć jałowym gazikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. W jaki sposób to zrobić? Gazik rozłóż i zawiń na palec wskazujący. Pamiętaj o nocnym czyszczeniu jamy ustnej – przed spaniem! Po pojawieniu się ząbków, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Po każdym posiłku powinniśmy pierwsze ząbki mleczne wycierać od strony warg do języka (do mleczaków idealna jest szczoteczka oznaczona symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę od razu, gdy włókna stracą sprężystość. Pamiętaj, że jeśli dziecko przechodzi chorobę, to po wyleczeniu powinniście kupić mu nową szczoteczkę.

Jak myć zęby dziecka?

Pierwsze mycie zębów nie zawsze jest łatwe. Sama powinnaś się uzbroić w cierpliwości. Musisz przygotować się na różne scenariusze. Gdy już pokażesz dziecku kolorową szczoteczkę i powiesz mu do czego służy ten przedmiot, przygotuj się na mycie zębów. Czyść zewnętrzne powierzchnie ząbków ruchami kolistymi, zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym, górne części zębów czyść w przód i tył, ząbki przednie czyść pionowo – góra i dół. Nie myj dziecku zębów, gdy jest zajęte. To nie jest dobry sposób. Maluch musi sam zainteresować się myciem i powinien obserwować tę czynność, aby nauczył się odpowiedniej techniki. Postaw dziecko przed lustrem, aby maluch dobrze obserwował Twoje mycie zębów. Później maluch sam będzie naśladował mycie.

Jaką wybrać pastę do zębów dla dziecka?

Na początku do mycia zębów (mleczaków) używaj samej wody lub pasty dla dzieci, ale tylko w wielkości pół ziarenka groszku na jedno mycie. Pastę z fluorem możesz kupić, gdy ujrzysz u dziecka pierwszy ząbek. Szkliwo ząbków potrzebuje fluoru, ponieważ szkliwo jest wówczas bardzo delikatne. Koniecznie przetrzyj zęby gazą, po każdym umyciu zębów. Pamiętaj również o języku, przeciągnij szczoteczką po nim. Jeżeli dziecko nie chce myć zębów, włącz mu przyjemną muzykę lub piosenkę dla dzieci związaną z myciem zębów, spraw, aby mycie zębów nie było przykrym momentem w trakcie dnia, ale aby sprawiało radość!

You may also like...